CISZTERENCIA

 Ciszterci öregdiák konferencia Székesfehérváron
 
2024. március 9-én Székesfehérváron rendezték meg a ciszterci öregdiákok legnagyobb eseményét, a Ciszterenciát. A rendezvény a négy ciszterci gimnáziumban (Buda, Eger, Pécs, Székesfehérvár) végzettek országos találkozója, ahol mindenkinek lehetősége nyílt a TED-jellegű előadások meghallgatása mellett a kötetlen beszélgetésre, nosztalgiázásra és feltöltődésre is.
 


 Hiába van szombat reggel, elegánsan öltözött fiatalok tucatjai igyekeznek az iskola bejárata felé. A tömegben gimnáziumi igazgatók és érdeklődő újságírók is elvegyülnek. „Neked mi a történeted?” – teszi fel a kérdést nekünk is az iskola falára kilógatott Ciszterencia-molinó. Megérkeztünk hát. Egy olyan nap veszi kezdetét, amely az öregdiákság ünnepe; a találkozás és a közösség ünneplése. A teltházas rendezvény az ország minden tájáról idevonzott öregdiákokat és érdeklődőket egyaránt. Az eseményen részt vesznek a kismarosi ciszterci monostor nővérei, és köszönti a sok „hazatérő” ismerős arcot Brückner Ákos Előd O.Cist., a székesfehérvári ciszterci gimnázium spirituális vezetője is.
Elsőként Orosz Ágoston kap szót. Házigazdaként, a Ciszterci Szent István Gimnázium igazgatójaként köszönti a Ciszterencia résztvevőit. Köszönetet mond a szervező öregdiákoknak, és egyben hangot ad annak is, milyen nagy örömmel készültek erre a napra.
Cser-Palkovics András, Székesfehérvár megyei jogú város polgármestere egyben ciszterci öregdiák is. Beszédében azt emeli ki, egy-egy ciszterci intézmény egy egész város karakterét és jövőjét tudja formálni, alakítani. Értékként mutatja fel, hogy az itt végzett diákok milyen sokféle módon kapcsolódtak be később Székesfehérvár életébe.
Spányi Antal, a Székesfehérvári Egyházmegye megyéspüspöke beszédében kifejti: „egy olyan korban élünk, amikor az erkölcsi jó és az értékek relativizálása, épp úgy, mint a Szentlélek elleni bűn, azaz a megismert jó tagadása a mindennapok része lett. Innen nézve különösen fontos, hogy vannak olyan helyek, ahol alapvetés az, hogy egy Isten által teremtett világban élünk, olyan helyek, melyek képesek értékrendet is átadni. A Ciszterencia küldetése pedig éppen az, hogy akik egykor ezeken a helyeken végeztek, tudjanak kapcsolódni, az örökséget továbbvinni, mint kovász, mint világító jel, mint só, ami a romlástól megóv.”
Mi fán terem a mai gyerek? című köszöntő beszédében Rubovszky Rita, a Ciszterci Iskolai Főhatóság igazgatója többek közt a tiszteletreméltó egykori zirci apát, Endrédy Vendel példáján keresztül fejti ki, nem érhetjük be azzal, hogy elődeink a maguk korában a maguk harcait megharcolták, és a problémákra jó válaszokat adtak. Nekünk is fel kell ismerni saját feladatainkat, amihez elsőként meg kell értenünk korunk kihívásait. A ciszterci oktatás magyarországi évszázadainak legnagyobb erénye éppen az volt, hogy ezt a megoldást minden korszakban sikerült megtalálnia.
Mi a megoldás ma? – teszi fel a kérdést Rubovszky Rita. Ennek megválaszolásához megosztja gondolatait a digitális világ jellemzőiről és az információ jelentésének megváltozásáról, a mai fiatalok idegrendszerére, gondolkodásmódjára gyakorolt hatásairól is. Konklúzióként a Krisztus-központúságot, a Mester pedagógiájára hagyatkozást állítja elénk. Előadását egy Papp Miklós-idézettel zárja: „Aki egész nap szemez Krisztussal, az tudja közvetíteni a tekintetét.”
Ezt követően a nap folyamán 12 öregdiák 12 inspiráló előadását hallgathatjuk meg. Szigethy Norbert a szakrális színházról beszél, Cserkuthy Hanna a divattervezéstől a szellemi tulajdonvédelemig vezető útjáról, Turóczi Hajnalka arról, miként tehetünk valóban tudományosan megalapozott módon a mentális jóllétünkért, Gaál Richárd pedig a ciszterci gimnáziumból az érseki titkári szolgálatig vezető útját eleveníti fel a gondviselő Istenről szóló tanulságtételként. Az előadások sorát Lőrincz Tamás zárja, aki a közösségek, generációk körforgásáról beszélt, és hogy hogyan éli ezt meg tanárként. Talán ez a néhány példa is jól érzékelteti, milyen sokszínű az előadói felhozatal idén is.
Az előadások között bemutatkozik a Ciszterci Diákszövetség is. Pólya Viktor, a szövetség elnöke kifejti, hogy a szövetség az iskolákkal és a renddel együttműködve lehetőséget nyújt szakmai kapcsolódásra, régi-új barátságok felelevenítésére, kialakítására, hogy a ciszterci öregdiákok érezzék, tudják, tapasztalják: egy nagy ciszterci családhoz tartoznak. Prezentációjának végén Őrsi László SJ (a jelenleg élő legidősebb) 103 éves ciszterci öregdiák, jezsuita szerzetes videóüzenetben üdvözöli a jelenlévőket, felszólítva őket: sose feledjék el iskolájukat, gyökereiket!
A napot Ötvös András fehérvári öregdiák, a Vígszínház színésze által tartott irodalmi est zárja, ahol a magyar költészet gyöngyszemeire Bach-zenéje felel. Késő este pedig a Kompánia Zenekar koncertjén már az önfeledt ünneplésé a főszerep.
Ami mégis a legkülönlegesebb ma: mindez húsz öregdiák temérdek önkéntes munkájának, áldozatkész tenni akarásának a gyümölcse. A rendezvény főszervezője, Hegyi Laura székesfehérvári öregdiák, tanár, 5 munkacsoportvezetővel dolgozott együtt fél éven keresztül azon, hogy egy színvonalas, értékes rendezvény jöjjön létre. A harmadik Ciszterencia is nagy sikerrel ér véget, mert bebizonyosodott a mottóként választott hitvallás igazsága: „Mindenhol összetartozunk”.
 
Az előadások és a rendezvényen készült képek hamarosan megtekinthetők a Ciszterencia YouTube-csatornáján, illetve weboldalán.
 
A rendezvényt a Nemzetei Együttműködési Alap és a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. támogatta.
 
              
 
2024.03.12