Határtalanul - Tanulmányi kirándulás a Vajdaságba HAT-KP-1-2023/1-001685-VAL
Úti beszámoló
1. nap
A 7.a osztály reggel 6:00-kor indult el (36 diák és 2 pedagógus) Székesfehérvárról, a Mátyás Király körútról. Folyamatos utazással, rövid technikai szünetekkel, átléptük a déli országhatárt és megérkeztünk a Vajdaság területére, Szerbiába. Az első jelentős állomásunk Szabadka városa volt. Szabadkáról és szecesszió épületeiről már a program megvalósulása előtti előkészítő órán megismerkedhettek a tanulók. A városba érve, idegenvezetőnk segítségével látogatást tettünk a szecessziós Városházán, majd közösen végig sétáltunk a gyönyörűen felújított szecessziós paloták között a Zsinagógáig, onnan pedig a Kosztolányi Dezső Gimnáziumig. A gimnázium előtti parkban megismerkedtünk a város híres szülőttjének, Kosztolányi Dezső fontosabb munkásságával, emlékszobrával.
A szabadkai városnézést követően Magyarkanizsára mentünk, ahol a Tiszaparton barangoltunk. Ezt követően érkeztünk meg Zentára, ahol a Városháza tornyában megnéztük a Zentai csata színvonalas kiállítását, a csata makettjét, a csatáról készült animációt és azokat a tárgyakat, amelyeket a csata helyszínén találtak. A városházát követően elsétáltunk a Tisza mentén a zentai csata emlékművéhez. Az 1697-es zentai csata hadszervezetéről, a szembenálló felekről és a csata fontosságáról már az utazás előtti történelem órákon is volt szó.
Az esti órákban érkeztünk meg első szálláshelyünkre Székelykevére, a Vajdaság legtávolabbi magyarlakta településére, ahol kétfogásos, meleg vacsora várt bennünket. A településen két éjszakát töltöttünk.
2. nap:
A reggelit követően vendéglátóinkkal, a Magyar Hagyományőrző Egyesület tagjaival megismertük Európa utolsó szikes, sivatagos homokvilágát. Az egész napot a sztyeppe vidék növény és állatvilágának, homokdűnéinek a megismerésével töltöttük. A tanulmányi túránk alatt megismertük a Európa legnagyobb homokpusztáját.
A késődélutáni órákban visszaértünk Székelykevére, ahol este a helyi iskola magyar diákjai táncházba invitálnak bennünket.
3. nap:
Reggeli után elbúcsúzunk vendéglátóinktól, Székelykevétől és észak felé utazunk. Újvidékre érkeztünk, ahol idegenvezetőnkkel bejártuk a belvárost és megtekintettük a legszebb látnivalókat, mint a Fő teret, a zsolnai tetős Mária katolikus nagytemplomot, a Városházát, I. Péter király lovas szobrát.
Újvidék után bevettük Pétervárad erődítményét és megtekintettük híres fordított mutatókkal rendelkező óratornyát. Ezt követően Nagybecskerekre indulunk, aminek felkeressük történelmi épületeit egy belvárosi sétát során.
A késő délutáni órákban érkeztünk meg Maradékra, ahol két éjszakát töltöttünk a Maradéki Református Egyházközség szállásán. Maradékon megtekintettük a református templom falán lévő emléktáblát, mely gróf Tisza István, Magyarország miniszterelnökének, 1918 szeptemberi látogatásáról emlékezik meg.
4. nap:
A reggelit követően Karlócára utazunk. Az 1699-es karlócai béke következményei a történelemórán tanultakról már ismerősek voltak a tanulók számára. Utazásunk során bejártuk a belvárost, megtekintettük a Békehozó Miasszonyunk kápolnát, a Szent Miklós ortodox katedrálist és a Négy oroszlán szökőkutat. Az oroszlános szökőkút Karlóca egyik fő látványossága. A helyi hagyomány úgy tartja, hogy aki iszik a kút vizéből, az egyszer visszatér a városba és az esküvőjét is ott tartja majd! A tanulók közül többen oltották szomjukat a kút vizéből.
Karlócán ellátogatunk az egyik legismertebb helyi termelőhöz, a Maurer Borászathoz és megtekintettük a hatalmas szőlőbirtokot. Karlócát követően Topolyára utaztunk, ahol megtekintettük a háromhajós neogótikus Sarlós Boldogasszonyról elnevezett római katolikus templomot, továbbá betekintést nyerhettünk a helyi fociakadémia életébe.
Topolyát követően Zombor belvárosát, a városháza klasszikus, impozáns épületét és a Szentháromság templomot tekintettük meg. Zombor szülöttje volt az 1848-1849-es szabadságharc honvéd vezérőrnagya, tábornoka, Schweidel József (1796-1849), az aradi vértanúk egyike. A számára emelt mellszobrot és emléktáblát is megtekintettük utunk során, amit a Magyar Polgári Kaszinó udvarán emeltek számára a helyi magyarok.
5. nap:
A reggeli után búcsút vettünk kedves vendéglátóinktól, Maradéktól és haza felé indulunk. A délelőtt folyamán megtekintettük a szalánkeméni vár romjait és a csata emlékére emelt emlékoszlopot. Határátlépést követően este 19:30-ra érkeztünk vissza Székesfehérvárra.